Да ли сте икада пробали чај од коприве, ђумбира, кадуље или кардамона? Сви они имају својства која вам могу помоћи у ублажавању здравствених тегоба
Већина људи, ако пије чајеве, пије их по зими, понајприје како би се угријали. На жалост, у том случају заборављају се љековита својства биљних и воћних чајева, или их се само сјетимо када нас већ ухвати нека болест, прехлада, грипа. Наравно, и у тим тренуцима, чај може бити благотворни лијек, но његовом редовитом конзумацијом, могли би избјећи многе тегобе за које неријетко посјећујемо лијечнике, а у бити бисмо природним и једноставним приправцима попут чаја могли постићи чуда.
Чај против прехладе и кашља
Када смо прехлађени, нема бољег напитка од чаја. У том тренутку за болно грло, јаки кашаљ и зачепљени нос и главобољу, одговарат ће вам било који чај само да је топли, а најбољи је чај за упаљено грло је онај од кадуље (жалфије) и сљеза, милодух за кашаљ, а мацина трава за кашаљ и зачепљени нос.
Чајеве од кадуље, милодуха, мацине траве, те цвијетова сљеза справите тако да једну до двије жличице тих сушених трава прелијете с два децилитра вруће воде, те након 10-ак минута проциједите, додате мед и попијете. Чај од кројена сљеза кухајте у врућој води 15 минута, на лаганој ватри и након тога проциједите, ставите мед и попијте.
Чај против мучнине
Можда није најукуснији на свијету, али чај од ђумбира још од давно је познат као лијек против мучнине и ублажавање жгаравице. Овај чај препоруча се тешким болесницима који пате од мучнина, али свим осталим особама.
Двије жлице сухог коријена ђумбира у праху или нарибаног свјежег коријена ставите да одстоји 10-ак минута у шалици с врућом водом. Чај боље дјелује превентивно, него након што су се симптоми појавили.
Чај за смиривање желуца
Чај справљен од кардамона, мљевеног кима и ђумбира савршен је за смиривање желуца, а могу га пити и дјеца и одрасли. Помијешајте пола жличице кардамона, пола жличице мљевеног кима, пола кришке свјежег коријена ђумбира, те све прелијте шалицом кипуће воде, оставите да одстоји 10 минута и по жељи додајте штапић цимета.
Чај за спавање
Ако с времена на вријеме имате проблема са спавањем чај о камилице и лаванде може бити изврсна замјена таблета за спавање. Ако вам треба опуштање и тијеком дана, можете га пити цијели дан или једном прије спавања. Помијешајте два дијела цвјетова камилице, два дјела матичањака, 1 дио цвјетова лаванде, 1 дио листова метвице, 1 дио цвјетова руже и прстохват мушкатног орашчића. Када сте справили мјешавину, у шалицу кипуће воде ставите двије жличице. Након пет минута оцједите и попијте.
Чај као антиоксиданс
Чај од сушених боровница један је од најпознатијих чајева с антиоксидативним дјеловањем. Наиме, боровнице су богате антоцијаноидима, те се посебно препоручују особама које желе заштити свој вид или имају проблема с видом. Осим тога овај чај ојачава стјенке крвних жила, снижава шећер, те има затварајућа својства, па се може пити за смиривање прољева. Све што требате је једну жличицу мљевених боровница оставити да одстоји 15-ак минута у врућој води. Препоруча се и до четири шалице на дан.
Чај за детоксикацију
Чај од коприве најпознатији је чај који се користи за детоксикацију, посебно код особа које се баве физичким активностима и спортом. Такођер, препоруча се особама са повећаном простатом и честим мокрењима кроз ноћ, може помоћи у контролирању крвног тлака и надутости коју изазива ПМС. Двије жличице сушених листова коприве, прелијте с два децилитра вруће воде и оставите да одстоје 10 минута. Препоруча се једна до двије шалице на дан.
Зелени чај – побољшава имунитет, смањује разину колестерола, спречава пропадање зуба, те има јако антиоксидативно дјеловање.
No comments:
Post a Comment